Експерт з родючості: як покращити родючість ґрунтів в умовах дефіциту добрив

Людвікас Бабаляускас, директор компанії Nando у Центральній та Східній Європи розповів про новітній мікробіологічний препарат БіоЕксперт. Пан Людвікас є також і агрономом, і особисто приймає участь у тестуванні нових продуктів.

«Сьогодні я тут, щоб презентувати новітній мікробіологічний препарат БіоЕксперт, який містить 6 видів бактерій: 4 з них мобілізують азот, фосфор, калій та кремній, ще 2 види додано для боротьби з патогенами. Крім того, препарат має у складі два види грибів: триходерму, що має антипатогенну дію, та мікориза, що стимулює розвиток і ріст кореневої системи. На українському ринку це унікальний продукт, такий склад є новинкою», — розповів Людвікас Бабаляускас.

Він наголошує, що препарат спеціально розробляли у формі порошку, оскільки всі бактерії та гриби у ньому містяться у вигляді ендоспор та спор.

«Близько 80%, а можливо і більше, подібних продуктів на ринку України представлені у формі розчинів, тобто містять живі мікроорганізми. А оскільки у терміни внесення подібних препаратів температури повітря часто сягають 20-30°С, мікроорганізми препарату часто гинуть і ефекту від внесення немає. Я почув про неефективність мікробіологічних препаратів саме від тих фермерів, що вносили їх у вигляді готового розчину. Тому ми пішли іншим шляхом і убезпечили мікроорганізми препарату від загибелі під час внесення від високих температур та ультрафіолету. БіоЕксперт залишиться ефективним, навіть якщо у оптимальні для роботи з ним терміни температури будуть підійматись до екстремальних значень і вологи в ґрунті буде недостатньо», — зауважив фахівець.


Але головною перевагою БіоЕксперта є навіть не антипатогенні властивості та стимуляція росту кореневої системи і власне рослини, а здатність мобілізувати елементи живлення. За словами пана Людвікаса, проведені протягом 3 років дослідження роботи препарату в Прибалтиці та минулорічні випробування його у південних регіонах України засвідчили, що за умов застосування цього мікробіологічного продукту сільськогосподарські культури отримують додаткову поживу, що сприяє зростанню їх врожайності.

В умовах глобальної продовольчої кризи, високих цін на добрива та проблем з логістикою, коли навіть вже придбані добрива часто неможливо вчасно завезти в господарство, така властивість БіоЕксперта є надзвичайно цінною.

«Наведу приклад на досвіді наших литовських фермерів. Якщо минулого року вони вносили близько 200 кг/га азоту в діючій речовині, то вже на початку цього року стало зрозуміло, що коштів на повну норму в них не вистачить, внести зможуть максимум 160 кг/га. Якщо навіть фермер не внесе 30-40 кг/га азоту і в той же час застосує БіоЕксперт, він не втратить урожайність та якість майбутнього врожаю. Це вже підтвердили дослідження та практичні застосування препарату у багатьох прибалтійських агропідприємствах», — розповів Людвікас Бабаляускас.

До того ж, каже експерт, внесення бактерій в ґрунт поступово покращує його якість та родючість, адже інтенсивний обробіток та постійне внесення мінеральних добрив зменшує кількість ґрунтових мікроорганізмів. Тому регулярне їх внесення у вигляді мікробіологічних препаратів дає можливість ґрунтовій біоті відновитись швидше.


БіоЕксперт можна застосовувати двома способами: вносити по вегетації, але важливо, аби препарат потрапляв на поверхню ґрунту (наприклад, на посіви озимої пшениці чи озимого ріпаку), змішувати препарат можна з будь-якими іншими ЗЗР, оскільки мікроорганізми знаходяться у вигляді спор і нечутливі до дії пестицидів на даному етапі. Також можна обробляти насіння перед висівом. Оскільки зазвичай насіння обов’язково протруюють фунгіцидом, пан Людвікас зазначає, що в такому випадку триходерма та мікориза можуть частково пригнічуватись, але при попаданні у ґрунт та доступі до вологи, а також за ослаблення дії фунгіцидного протруйника, ці гриби відновлюють життєздатність.


Олександр Карнаух, продакт-менеджер напряму добрив та мікродобрив компанії «Агро Експерт», в свою чергу зазначив, що стати партнером литовського виробника та продавати в Україні ряд продуктів Nando, у тому числі й БіоЕксперт, компанію спонукали результати досліджень у Одеській, Запорізькій, Дніпропетровській та Черкаській областях. Ці дослідження наочно показали, що БіоЕксперт дає змогу:


  • Забезпечити додаткову поживу для культурних рослин шляхом перетворення із недоступних форм у доступні.
  • Стимулювати кращий розвиток кореневої системи рослин.
  • Пролонгувати захист від хвороб, оскільки препарат володіє антипатогенною дією.


В нових умовах ведення рослинництва, до яких нам усім зараз доводиться пристосовуватись, аграріям доводиться експериментувати з технологіями. І одним з варіантів поліпшити свою технологію вирощування може стати саме мікробіологічний препарат БіоЕксперт.


всі новини