Наталка

Озима пшениця

На оптимальному фоні мінерального живлення найбільш вдало поєднує високі врожаї з відмінною якістю зерна. Надсильна пшениця, відмінний поліпшувач.


Норма висіву насіння 4,5-5,5 млн схожих зерен на 1 га залежно від зони та вологозабезпечення.

Наталка

Озима пшениця
ХАРАКТЕРИСТИКИ

ОРИГІНАТОР: Інститут фізіології рослин і генетики HAH України.

ЗАНЕСЕНИЙ ДО РЕЄСТРУ СОРТІВ РОСЛИН УКРАЇНИ на 2010 рік для вирощування у поліській, лісостеповій та степовій зонах України.

БІОЛОГІЧНІ ОЗНАКИ: середньорослий, середньоранній, вегетаційний період 280-287 днів. Стійкий до вилягання. Зимостійкість підвищена, сорт посухостійкий. Стійкий
до ураження борошнистою росою та середньостійкий до ураження бурою листковою іржею. Стійкий до проростання зерна в колосі та осипання. Різновидність — еритроспермум.

ЯКІСТЬ ЗЕРНА: борошномельні та хлібопекарські властивості відмінні. Зерно сорту Наталка містить 14,5-16,3% білка, 31,7-33,9% сирої клейковини, сила борошна
324-573 а. о., об'єм хліба із 100 г борошна 1170-1440 мл, загальна оцінка хлібопекарських якостей 8,5-8,9 бала. Віднесений до надсильних пшениць, відмінний поліпшувач. Борошно цього сорту варто використовувати для випікання хлібних виробів високої якості.

ГОСПОДАРСЬКІ ОЗНАКИ

Сорт високоурожайний, інтенсивного типу. За даними оригінатора (ІФРГ HAH України), за роки конкурсного випробування (2007-2009 рр.) середня урожайність сорту Наталка складала 84,0 ц/га, що на 4,9 ц/га перевищує врожайність стандарту. Урожай зерна в Державному сортовивченні (2007-2009 рр.) у 65 сортодослідах становив 50,3 93,6 ц/га.

Середня гарантована надбавка урожаю сорту над національними стандартами за три роки Державного сортовипробування складає 5,9-6,7 ц/га. Суттєві прибавки урожаю сорту Наталка до національного стандарту — 5,0-26,4 ц/га отримано у 23 сортодослідах, у т. ч. прибавки 10,0-26,4 ц/га — у 11 сортодослідах, 15 областей України, що охоплюють зони Степу, Лісостепу та Полісся (Запорізька, Кіровоградська, Дніпропетровська, Миколаївська, Черкаська, Вінницька, Хмельницька, Полтавська, Харківська, Чернігівська, Київська, Житомирська, Рівненська, Івано-Франківська, Чернівецька). Максимальний урожай сорту 93,6 ц/га одержано в Хмельницькому державному центрі експертизи сортів рослин Хмельницької області та ДП Дослідне сільськогосподарське виробництво (Київська область) — 92,4 ц/га.

АГРОТЕХНІЧНІ ВИМОГИ

Сорт універсального типу використання. Його можна розміщувати по всіх попередниках, застосовуючи інтенсивні технології з внесенням оптимальних доз мінеральних добрив. На високих фонах мінерального живлення для запобігання виляганню необхідно вносити ретарданти. Для забезпечення отримання високих урожаїв зерна необхідно проводити також 2-3-разовий захист рослин від шкідників та хвороб, особливо після викидання колосу, фунгіцидами типу альто супер, фалькон чи фолікур.

З метою отримання високоякісного зерна потрібно проводити третє підживлення сухими азотовими туками чи позакореневе підживлення карбамідом N 10-15 кг на га
у фазі колосіння — молочна стиглість.

В.В. МОРГУН, Б.В. МОРГУН, Т.Г. СЕМЕРУНЬ