Золотоколоса

Озима пшениця

На високому фоні мінерального живлення сорт забезпечує отримання рекордних врожаїв. Золотоколоса — перший сорт, що за всю історію державного сортовипробування України сформував рекордний урожай зерна в 117,3 ц/га. Сорт займає значні посівні площі і є високо надійним у виробництві.

ОРИГІНАТОР: Інститут фізіології рослин і генетики HAH України, Миронівський інститут пшениці ім. В. М. Ремесла НААН.

ЗАНЕСЕНИЙ ДО РЕЄСТРУ СОРТІВ РОСЛИН УКРАЇНИ на 2006 рік для вирощування в зонах степу, лісостепу та полісся України.

БІОЛОГІЧНІ ОЗНАКИ: сорт короткостебловий, високоінтенсивного типу, середньоранній. Високостійкий до вилягання, борошнистої роси та бурої листкової іржі, стікання, проростання та обсипання зерна в колосі. Має підвищену зимостійкість та посухостійкість. Різновидність — еритроспермум.

ЯКІСТЬ ЗЕРНА: борошномельні та хлібопекарські властивості добрі й відмінні. Зерно сорту Золотоколоса містить 12,7-14,5% білка, 29,7-32,7% сирої клейковини, сила борошна 328-343 а. о., об'єм хліба із 100 г борошна 1000-1110 мл, загальна оцінка хлібопекарських властивостей 4.2-4.5 бала. Віднесений до сильних пшениць.

В.В. МОРГУН, І.П. АРТЕМЧУК, Т. Б. СЕМЕРУНЬ

На високому фоні мінерального живлення забезпечує рекордні врожаї.

Золотоколоса

Озима пшениця
ГОСПОДАРСЬКІ ОЗНАКИ
Сорт для добрих господарів. За даними оригінатора (ІФРГ HAH України) у роки випробування (2000-2004 рр.) середній урожай Золотоколосої становив 86,1 ц/га (в т.ч. 112,4 ц/га в 2004 р.), що на 20,0 ц/га перевищує урожайність національного стандарту. За 2 роки екологічного випробування на Кіровоградській державній обласній сортовипробувальній станції урожай Золотоколосої становив 82,4 та 100,9 ц/га, що перевищувало стандарт відповідно на 4,7 та 11,6 ц/га. Урожай зерна в Державному сортовивченні у 44 сортодослідах становив 52,6-117,3 ц/га. Суттєві прибавки урожаю сорту Золотоколоса до національного стандарту — 5,9—63,9 ц/га отримано у 35 сортодослідах, у т.ч. прибавки 10,0-63,9 ц/га — у 32 сортодослідах, 17 областей України, що охоплюють зони Степу, Лісостепу та Полісся (Одеська, Запорізька, Кіровоградська, Дніпропетровська, Миколаївська, Черкаська, Вінницька, Полтавська, Чернігівська, Київська, Житомирська, Тернопільська, Рівненська, Волинська, Івано-Франківська, Чернівецька, Закарпатська). Максимальний урожай сорту в 2004 році одержано в Маньківській державній сортовипробувальній станції (Черкаська область) — 117,3 ц/га та 102,2 ц/га; НДЦ "Південний" (с. Новоселиця Ульяновського р-ну Кіровоградської області) —100,9 ц/га, а також у Дослідному сільськогосподарському виробництві ІФРГ НАН України (Київська область) — 112,4 ц/га.

У виробничих умовах високі урожаї сорту Золотоколоса отримані в ДП Дослідне сільськогосподарське виробництво (Київська область) — 82,4 ц/га, Тернопільському держекспертцентрі — 83,3 ц/га, НДІ ("Південний" (Кіровоградська область) — 100,4 ц/га За останні роки (2008-2010 рр.) врожаї сорту Золотоколоса (90,0-109,6 ц/га) отримали цілий ряд господарств України.

ОСОБЛИВОСТІ СОРТУ
  • має подовжений період післязбирального спокою, що необхідно враховувати при визначенні схожості насіння;
  • схильний до перехресного запилення, що спричиняє незначну варіабельність висоти стеблестою в межах основного фенотипу сорту;
  • глибина загортання насіння повинна бути не більше 5-7 см.
АГРОТЕХНІЧНІ ВИМОГИ

Технологія вирощування звичайна як для сортів високоінтенсивного типу. Сорт потребує, добре реагує і витримує високі фони мінерального живлення, формуючи на них високі врожаї. При цьому характеризується високою витривалістю до погіршених технологічних умов вирощування. Для забезпечення отримання високих урожаїв зерна необхідно проводити також захист рослин від шкідників та хвороб, особливо після викидання колосу, фунгіцидами типу альто супер, фалькон чи фолікур.

З метою отримання високоякісного зерна необхідно проводити третє підживлення сухими азотовими туками чи позакореневе підживлення карбамідом N10-15 кг на га у фазі колосіння — молочна стиглість.

Норма висіву насіння 5,0-6,0 млн схожих зерен на 1 іа залежно від зони та вологозабезпечення. Сіяти в другій половині оптимальних строків.